Výborný článek uveřejněný na www.drevostavitel.cz. Přesně s podobnými „odbornými“ názory se velmi často setkáváme. Pokud uvažujete podobně, přečtěte si prosím řádky níže.
Za dobu, po kterou se pohybuji v oboru dřevostaveb, jsem asi tisíckrát a ještě možná o něco málo vícekrát vysvětloval, proč dřevostavby neshoří, neodfoukne je vítr nebo nesežere kdovíjaká havěť. Z neustále se opakujících protiargumentů by šla vydat kniha. Pokusím se však vměstnat do jednoho článku a zareagovat aspoň na pět z nich.
Teď ale zpět k největším nevýhodám dřevostaveb. Níže najdete moje odpovědi na nevýhody dřevostaveb, které na mě zastánci cihel vytáhli v poslední době.
Nevýhoda první: Když bouchnete v dřevostavbě do stěny, tak to nezní jako stěna z cihel
V případě, že chcete denně narážet pěstí do zdi a ověřovat, o kolik se zvuk po kontaktu vaší končetiny do stěny vaší dřevostavby liší od zvuku bušení do zdi v sousedově zděném domě, tak se raději ušetřete velkého trápení a dřevostavbu si rozhodně nepořizujte. Vždycky jsem si myslel, že je dům hlavně na bydlení a boxovat se chodí do ringu, ale jelikož je toto velmi častý požadavek českých stavitelů, pravděpodobně nám nepozorovaně roste ve spoustě domácností nová generace Miků Tysonů. A to je pak pro dřevostavby jasná nevýhoda.
Nevýhoda druhá: Když budete v dřevostavbě dupat, tak to uslyšíte
Opět nelze jinak, než souhlasit. Pokud vaše dítka trénují akrobatický rock ‚n‘ roll nebo prodělávají parašutistický výcvik a trénují si tak skoky z patrové postele, zaručeně o nich budete vědět. Pokud požadujete zvukově hermeticky izolovaný rodinný dům, tak si dřevostavbu rozhodně nepořizujte. Doporučuji se podívat po velmi masivních betonových stavbách, kterých vyrostla celá řada v pohraničí před druhou světovou válkou. Jistě budete s jejich výbornou akustikou spokojeni, prý totiž ani vybuchlý granát na střeše nebyl skoro slyšet, a to je velká výhoda.
Nevýhoda třetí: Tepelná akumulace dřevostaveb je úplně v háji
Zajisté. Zimu i teplo přece chcete doma držet dlouho. Když přijedete v zimě z dovolené, rádi ještě strávíte pár hodin pod peřinou a s horkým šálkem čaje v ruce, aby vám romantika hor vydržela co nejdéle. A v létě je potřeba udržet vysokou teplotu co nejdéle do rána, aby vám v noci nebyla zima. V případě, že nebudete mít v domě žádný termostat, nebo jiné regulační zařízení a plánujete klasiku v podobě kamen typu Petry a pokud máte v noci přes léto rádi hodně teplo, tak si dřevostavbu také rozhodně nepořizujte.
Nevýhoda čtvrtá: Cihla je cihla
Toto je naprosto bez debat. Pokud vás pouze fakt, že máte dům z cihly, učiní šťastnými, tak nad dřevostavbou ani neuvažujte. Někdo hledá štěstí celý život, a pokud je ukryto v cihle, je potřeba jich kolem sebe mít co nejvíce.
Nevýhoda pátá: Dřevostavba nedýchá
Svatá pravda. Musím přiznat, že do průduchů se většina stavitelů snaží instalovat okna a pravda je, že většina z nich to dělá úmyslně. Tato okna navíc těsní, a to i po svém obvodu. Ani mezi stěnami stavitelé nenechají škvíry, aby se dům mohl alespoň trochu nadechnout! A ještě pak měří ventilátorem ve dveřích, zda dům skutečně nedýchá. Hanba jim!
Toto bylo pět základních nevýhod dřevostaveb, se kterými jsem se v poslední době setkal. Souhlasíte s nimi? Budu rád, pokud mi do diskuse přispějete dalšími nevýhodami, které jsou s dřevostavbami spojené. Děkuji a přeji všem dřevostavitelům, ať staví domy, které berou dech hlavně jejich spokojeným investorům.
Zdroj: https://www.drevostavitel.cz/clanek/5-nevyhod-drevostaveb